Erkélyládáinkat nem csak egynyári növények beültetésére használhatjuk. Ültessünk bele bátran fűszernövényeket, alacsony növésű paprikát vagy szamócát!
Aki már látott egy szép szamócatövet, akár virágzó, akár termő állapotban, az tudja, hogy még a kényesebb ízlésűeket is meg lehet győzni díszítőértékéről.Díszítsd vele az erkélyedet!
Amit a szamócáról tudni kell
A kertjeinkben termesztett szamóca (Fragaria x ananassa) két másik szamócafaj keresztezéséből állították elő.
Magyarországon főleg a hagyományos (júniusban termő) fajtákat termesztik, de léteznek ún. folytontermő és napszak-közömbös fajták is. A folytontermő fajtákra az jellemző, hogy az első termésérésük után egy újabb virágzási hullámot indítanak el, míg napszak-közömbös fajták egész évben képeznek virágot és termést.
A szamóca több évig élő növény, ezt az erkélyláda beültetésénél is vegyük figyelembe. Az elsők között érik a gyümölcseink közül, így mindig akkor kerül a piacra, amikor szervezetünk leginkább kívánja a friss gyümölcsöt.
A szamóca számára alkalmas erkélyláda kialakítása
A szamóca sekélyen gyökeresedő növény, ezért az erkélyládának nem kell feltétlenül túl nagynak lennie. Ha viszont kis ládába, vagy dézsába ültetjük, figyelnünk kell arra, hogy a talaj ne száradjon ki, mivel a szamóca nagyon vízigényes, a száraz talajra rosszul reagál.
A talaj lehetőleg jó víztartó-képességű, laza szerkezetű és magas humusztartalmú legyen. Ezt az igényét általában a kereskedelemben kapható általános virágföldekkel elégíthetjük ki.
Néhány tő esetén elegendő általános (szobanövény) tápoldatot használnunk. A növény vegetatív (zöld részeket növesztő) szakaszában használjunk magas nitrogénarányú tápoldatot, míg a generatív szakaszban (virágzáskor és termésérleléskor) a kálium- és foszforarány legyen magas. Ha nem szeretnénk gondoskodni a rendszeres tápoldatozásról, akkor még ültetéskor helyezzünk a földkeverékbe tartós hatású műtrágyát (Plantosan, Buviplant, Osmocote termékek).
Ne helyezzük a növényeket túlságosan árnyékos helyre, mert ez visszahat a virágképződésre és a termésérésre is. Tűző napon és nagy melegben a gyümölcsök szinte robbanásszerűen érnek, a gyümölcshús puha lesz és a szamóca ízanyagaiból is sokat veszt.
Szamóca nevelése az erkélyládában
A tavaszi beültetés után a növények a növekvő nappalhosszúság és a felmelegedés hatására új leveleket hoznak, majd kifejlesztik virágzatukat is. Szerencsére a szamócafajták többsége öntermékenyülő, így nem kell több fajtát vásárolnunk ahhoz, hogy gyümölcsök képződjenek.
Egy szamócatövön akár 10 inda is képződhet, amelyeket csak a gyümölcsérés után tartsunk meg, így nem vonják el a tápanyagokat tőle. Miután az összes szamócát leszedtük a növényről, a indákat hagyjuk lecsüngeni az erkélyláda oldalára. Amellett, hogy szép látványt nyújtanak, biztosítják a növény szaporításának lehetőségét is.
Ha szeretnénk, hogy az erkélyládánk folyamatosan díszítsen, ültessünk a szamócatövek közé különböző növényeket. Ősztől tavaszig kerti árvácskát (Viola-Wittrockiana), a nyári időszakban pedig egyéb egynyári növényt ültethetünk mellé.
Szamóca az esőcsatornában
Sok lim-lom újrahasznosítható. Ilyen például a kiszuperált esőcsatorna is, ami remek konténer többek közt a szamóca számára. Ha kevés a hely, a legjobb megoldás. Fém esőcsatorna esetén lemezvágóval vágjunk le az újrahasznosított csatornából egy másfél méteres darabot. Jelöljük be a felét, ide kerül majd egy növény, és még növény a két végétől kb. 22 cm-re. Zárjuk a két végét csatorna véggel, amelyet fogóval rögzítünk a csatorna félkörhöz, belülről pedig szilikon tömítővel lezárunk. A tömítést hagyjuk megkötni, mielőtt a földet beletöltjük a csatornába. Fektessük le a nyitott résszel lefelé egy sík munkafelületre. 10 cm-enként jelöljünk ki rajta drénnyílásokat és fúrjuk ki 0,6-os fúróval. Olyan helyre tegyük, ahol legalább 6 óra napsütés éri. Rögzítsük kerítéshez, korláthoz, falhoz, téglákra vagy kövekre állíthatjuk, hogy a növény ne érjen a le. Töltsük fel földdel, a megjelölt helyen ültessük be a palántákat úgy, hogy előzőleg a gyökerüket 15 cm-esre levágjuk.
Cikk ajánlat: Ültessünk epres köcsögbe
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás